logo

2019 MERIT AWARDS FOR GARDENING COMPETITIONS - THE WINNERS

146 members of the residential and business communities in the borough have won Richmond Borough in Bloom Merit Awards for their gardening and floral displays.

CATEGORY 1: FRONT GARDEN

Sponsored by SQUIRE'S GARDEN CENTRES

WINNER :

Julie Burdon - Barnes Avenue, BARNES

GOLD AWARDS:

Jean Wood – Douai Grove, HAMPTON

Judy Asher – Avenue Road, TEDDINGTON

Lorraine Smith – Russell Gardens, HAM

Benni McGrath – Ham Common - HAM

Nick Wickers – Rosecroft Gardens - TWICKENHAM

Sheila Lloyd – Wensleydale Gardens - HAMPTON

Sally Howland – Elmfield Avenue - TEDDINGTON

Christine Land – Arlington Road, TEDDINGTON

Jean White – Ellerman Avenue, TWICKENHAM

Lynda Nesbitt – Manor Road, RICHMOND

Jean Lowden – Friars Way, RICHMOND

Jill Smith – Elmfield Avenue, TEDDINGTON

Paul Butler – Shaftesbury Way, TWICKENHAM

Sue McNamara – Rivermeads Avenue, TWICKENHAM

William Munday – Marble Hill Close, TWICKENHAM

SILVER GILT AWARDS:

David Hay – Coleshill Road, TEDDINGTON

Sasha Belavokaya – Valentines Way, TWICKENHAM

John Rogers – Model Cottages, EAST SHEEN

Franciska Bayliss – Strand House, TWICKENHAM

Christine Arnold – Vancouver Road – HAM

Richard Pyne – Palewell Park, EAST SHEEN

Penny Martin – Petersham Road, RICHMOND

Julia Moross– The Crescent, BARNES

Julia Harris – Tenters House, TEDDINGTON

Gillian Giblin – Twining Avenue, TWICKENHAM

Brenda Virdee – Tenters House, TEDDINGTON

Irene Cosa-Meredith – Arlington Road, TEDDINGTON

David Anderson-Wood – Meadow Close, RICHMOND

Daryl Thomas – Gainsborough Road, RICHMOND

Vivienne Jarvis/Ronald Hicks – Elm Grove Road, BARNES

D Marshall – Wellesley Road, TWICKENHAM

Tamsin Hellier-Hough – Dyers Lane, BARNES

Joan Lambert – Christchurch Road, BARNES

John & Brigitte Reader – Albany Terrace, RICHMOND

Donna Loveday – Sheen Lane, EAST SHEEN

Alison Berry – Arlington Road, TEDDINGTON

Sally Cockburn – Campbell Road, TWICKENHAM

Kate Lammin – Church Lane, TWICKENHAM

Dorothy Grant – Johnson’s Drive, HAMPTON

Dorothy Saunders – Fortescue Avenue, TWICKEHAM

Jean Tolan – Elm Road, EAST SHEEN

Trisha Hawkins – Westmoreland Road, BARNES

SILVER AWARDS:

Ian Swann – Streathern Avenue, WHITTON

Jay Hurles – Blandford Road, TEDDINGTON

Joan Peacock – Bell Lane, TWICKENHAM

Joan Mulcahy – Richmond Park Road, EAST SHEEN

Geoffrey Goddin – Ruskin Avenue, KEW

Finnuala Fowles – Lower Mortlake Road, RICHMOND

Kathleen Dorrell – Queen’s Road, TEDDINGTON

Saima Habib – Sandycombe Road, KEW

Pamela Staffell – Townshend Terrace, RICHMOND

Ann Smith – Observatory Road, EAST SHEEN

Davidene Harrington – Christchurch Road, EAST SHEEN

 

THE 2019 COMPETITIONS ARE GENEROUSLY SPONSORED BY

squires

continental

achieving

london

prussian